Dobry fotograf na ślub – na co zwrócić uwagę?

Dobry fotograf na ślub – na co zwrócić uwagę?

Przyszłe pary młode mogą być zdziwione, gdy dowiedzą się, że wyboru sali weselnej, fotografa czy oprawy muzycznej, dokonuje się obecnie dwa lub nawet trzy lata przed dniem zaślubin. Dlaczego tak wcześnie?  – zapytacie. Dopasowanie terminów wszystkich osób odpowiedzialnych za przebieg uroczystości może okazać się nie lada wyzwaniem. Tym lepiej więc jak najwcześniej rozpocząć poszukiwania wymarzonych miejsc, ale i niezwodnych osób.

Jednym z tych niezbędnych ślubnych profesjonalistów z pewnością jest dobry i ceniony fotograf. Kto z nas nie chciałby przecież posiadać oryginalnych i nietuzinkowych fotografii, które uwiecznią chwile tego niezwykłego dnia. Wykonane zdjęcia, ale i stworzone fachową ręką albumy staną się cudowną pamiątką, do której wracać będziemy przez długie lata. Tym istotniejsze wydaje się zatem oddanie tego zadania osobie, która nie zawiedzie naszych oczekiwań, uchwyci momenty radości i wzruszeń zarówno na uroczystości weselnej, jak i sesji plenerowej.

Dokonując wyboru, najczęściej bierzemy pod uwagę koszty, ale i jakość wykonanych zdjęć. Dobry ślubny fotograf z pewnością zaoferuje wyższą cenę za profesjonalnie wykonane fotografie, aniżeli ten dopiero rozpoczynający swoją pracę. Mimo tego, łatwo zauważyć, że rozbieżności cenowe ofert są ogromne. Gdzie zatem najlepiej poszukać najlepszego fachowca?

Gdzie szukać dobrego fotografa?

W dzisiejszych czasach mamy szeroki wachlarz możliwości. Pierwszą z nich jest wszechobecny internet. W wyszukiwarce internetowej możemy wpisać potrzebne frazy, np. dobry fotograf ślubny Dębica lub profesjonalny fotograf ślubny Rzeszów – warto dodać interesującą nas lokalizację! Po ich zatwierdzeniu pojawi się długa lista specjalistów z danego regionu. Możemy zajrzeć na ich strony, poczytać opinie czy przejrzeć przykładowe zdjęcia. W polu wyszukiwarki warto wpisywać krótsze frazy, a nie rozległe typu: szukamy dobrego fotografa w okolicach Tarnowa na ślub i wesele. Dlaczego? Spowodować to może pojawienie się mniej trafnych wyników wyszukiwania, a co za tym idzie – jeszcze większą liczbę stron do przejrzenia.

Kolejnym sposobem poszukiwania fotografa jest zajrzenie do internetowych portali ślubnych i weselnych. Znajdziemy na nich katalogi branżowe, a wśród nich właśnie fachowców od fotografii. Wystarczy jedynie wpisać miasto lub województwo, które nas interesuje, a następnie przejrzeć wyniki wyszukiwania, zapoznając się z ofertą fotografów.

Nieocenionym źródłem informacji mogą okazać się również portale społecznościowe, z których większość z nas korzysta na co dzień. Wielu fotografów, którzy posiadają stronę internetową, zakładają konta i na nich. Jeszcze do niedawna najbardziej popularny był Facebook, dziś zdecydowanie na prowadzenie wysuwa się Instagram. Aplikacja ta koncentruje się przede wszystkim na zdjęciach użytkowników, ograniczając widoczność komentarzy do minimum. A to na zdjęciach  właśnie najbardziej nam zależy. Wystarczy odszukać interesującego nas użytkownika i sprawdzić jego portfolio.

Dobrym sposobem poszukiwania fachowca w każdej dziedzinie jest tzw. poczta pantoflowa. Znajomi i przyjaciele, zwłaszcza ci, którzy ślub mają już za sobą, mogą znać i polecić nam dobrych fotografów. Musimy pamiętać tylko o jednym. Można skorzystać z polecenia najbliższych, ale nie zwalnia to z konieczności przejrzenia portfolio oraz zakresu usług specjalisty na jego stronie czy koncie internetowym. Nie ma gwarancji, że to co zachwyca naszych znajomych, przypadnie w równym stopniu do naszego gustu.

Każdego roku w miastach większych i mniejszych organizowane są targi ślubne. W miejscu tym przeróżni usługodawcy przedstawiają swoje oferty – od cukierników czy projektantów sukien aż po fotografów właśnie. Na targach ślubnych możemy nawiązać kontakty praktycznie z wszystkimi osobami, które okażą się pomocne w organizacji ślubu i wesela. Sprawdźcie zatem kiedy odbędą się następne w waszym regionie i zapoznajcie się z harmonogramem wydarzenia. Może uda się znaleźć coś ciekawego i dla was.

Czym się kierować przy wyborze fotografa ślubnego?

Wiemy już gdzie szukać profesjonalnego fotografa. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas selekcji ofert i przy pierwszej rozmowie? Nie jest to takie proste. Przyjrzyjmy się niektórym kwestiom poniżej.

Po pierwsze, warto zaznaczyć, że każdy profesjonalny fotograf ślubny powinien posiadać stronę internetową. Strona www wymaga wkładu finansowego, prezentuje zdjęcia ślubne oraz istotne informacje o fotografie. Świetnie uzupełnia ją Facebook oraz Instagram. Konta na Facebooku czy Instagramie są bezpłatne i mogą stanowić dodatkową formę promocji. Profesjonalna strona internetowa doskonale przybliża twórczość fotografa. Jest jego wizytówką. Co powinno ją wyróżniać?  Przemyślane menu oraz informacje, które zachęcą Was do kontaktu. Portale społecznościowe pokazują raczej wyrywkowe, tylko te najlepsze zdjęcia. To właśnie strona www powinna przedstawić większy zakres działalności fotografa. To tam możemy zapoznać się z jego stylem oraz twórczością. Stanowi to pierwszy i najważniejszy czynnik zapisania na naszą listę obserwowanych lub do kontaktu.

Jeśli twórczość konkretnego fotografa wpadnie nam w oko, to następnym krokiem jest zapoznanie się z jego ofertą. Na tym etapie powinniśmy już wiedzieć, czego oczekujemy. Ilość zdjęć, zakres czasowy reportażu, a może sesja plenerowa czy zamówienie albumu ślubnego dla siebie i bliskich – te kwestie trzeba dobrze przemyśleć, a następnie porównać ceny usług fotografa z konkurencją. Jeśli ciężko podjąć jednoznaczną decyzję, to warto umówić się z kilkoma fotografami na spotkania, porozmawiać oraz bliżej poznać ich ofertę. Podczas takiego spotkania możemy zobaczyć fotografie „na żywo”. Nie w Internecie. Fotograf powinien posiadać swoje przykładowe prace: pięknie drukowane zdjęcia, albumy ślubne i inne gadżety. Wnikliwa analiza fotografii i drobiazgów oraz ciekawa konwersacja pomoże w podjęciu właściwego wyboru.

Kwoty jakie pary przeznaczają na budżet dla fotografa ślubnego są bardzo różne. Wy możecie pozwolić sobie na więcej, a wasi znajomi już na nieco mniej. Jaka cena usług powinna zwrócić naszą uwagę? Z pewnością zbyt niska w porównaniu do średnich ofert. Za nią stoi zapewne fotograf – amator, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze zdjęciami, a jakość ich wykonania może być na niskim poziomie. Pułapką może okazać się także duża liczba zdjęć w ofercie, np. 1000 lub więcej. Pamiętajmy – zazwyczaj łączy się to z ich gorszą jakością. A co jeśli cena usługi jest wybitnie wysoka? Co prawda fotografia jest sztuką, wymaga doświadczenia oraz inwestycji w sprzęt. Nie oznacza to jednak, że fotograf ślubny, który wysoko ceni swoje umiejętności, zawsze tworzy pierwszorzędne fotografie. Z tym bywa różnie. Podobnie sytuacja wygląda ze sprzętem profesjonalisty. Musimy pamiętać, że to nie aparat wykonuje zdjęcia, a człowiek. Posiadacz najdroższego sprzętu i gadżetów nie zagwarantuje nam świetnych ujęć, jeśli nie potrafi z niego w pełni skorzystać. Do dziś w fotografii ślubnej wykorzystuje się przecież proste aparaty analogowe i nadal są osoby, które kreują w niezwykły sposób fotografie ślubne takim właśnie sprzętem. Pęd za nowinkami technologicznymi jest nakręcony głównie przez firmy, ale i samych specjalistów, a często warto postawić na sam talent i duszę fotografa.

Na zakończenie warto dodać, że wiele par nie przywiązuje zbyt wielkiej wagi do wyboru fotografa ślubnego. Skupia się na innych elementach uroczystości. Zastanówcie się jednak, co z wami zostanie po kilku latach od udanego ślubu i wesela? Mogą to być właśnie niezwykłe zdjęcia przedstawiające was w chwilach radości, wzruszenia i świetnej zabawy. Albumy, fotografie czy film pozwolą na nowo wracać do minionych, pięknych momentów. To od was zależy czy kadry ślubnych wydarzeń uchwyci profesjonalny fotograf czy amator. To od was zależy czy poświęcicie czas na odnalezienie tego właściwego fachowca, który stworzy dla was cudowną pamiątkę na długie lata. 

ZOBACZ TAKŻE

Cofnij Do góry
Zamknij Powiększenie

Tomasz

Witaj! W czym mogę pomóc?