ZigaForm version 5.7.6

Profesjonalna sesja portretowa. Jak się dobrze przygotować?

Profesjonalna sesja portretowa. Jak się dobrze przygotować?

Zastanawiasz się nad profesjonalną sesją portretową? Chcesz by Twoje fotografie były piękne i wyjątkowe? Myślisz o nieprzeciętnej pamiątce na całe życie? Masz pewne obawy? W tym poradniku dowiesz się, co zrobić, aby mieć świetne zdjęcia.

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór dobrego fotografa portretowego. Internet pomoże Ci w jego odnalezieniu. Wpisz pożądane frazy w wyszukiwarkę i przejrzyj strony internetowe. Zajrzyj również na portale społecznościowe, ponieważ na nich również obejrzysz portfolia fotografów. Gdy wpadnie Ci w oko oferta jednego z nich, nie wahaj się i zadzwoń, żeby dowiedzieć się więcej. Jeśli rozmowa przebiegnie po Twojej myśli, a warunki okażą się korzystne i adekwatne do Twoich oczekiwań – umów się na sesję zdjęciową.

Niezależnie czy odbędzie się ona w studiu czy w plenerze, może wywołać u Ciebie niepokój i zdenerwowanie. Jak sobie z nimi poradzić i dobrze wypaść na pierwszej w życiu sesji?

Jak się przygotować, aby swobodnie pozować? Po pierwsze kontakt z fotografem i rozmowa.

Wydaje się, że większość ludzi nie lubi oglądać siebie na zdjęciach. Patrząc na fotografie, dostrzegają w sobie jedynie niedoskonałości i wady. Wynika to przede wszystkim z porównywania się z modelami z czasopism, bądź celebrytami z kont społecznościowych. W rezultacie wielu z nas nie czuje się swobodnie przed obiektywem aparatu. Jesteśmy stremowani, spięci i nie zachowujemy się naturalnie. Jeśli masz podobnie, to warto to zmienić. Przed wykonywaną sesją otwarcie porozmawiaj z fotografem.

Podczas pierwszej rozmowy opowiedz mu o swojej wizji sesji zdjęciowej. Przedstaw co Ci się podoba, a za czym nie przepadasz. Jasno zaprezentuj swoje oczekiwania. Możesz także przynieść i pokazać mu przykładowe zdjęcia, które przykuły Twoją uwagę. Takie omówienie szczegółów sesji bez pośpiechu pozwoli zbudować przyjazną relację oraz bliżej się poznać. Dzięki temu, stres podczas wykonywania zdjęć z pewnością się zmniejszy, a rezultacie powstaną ponadprzeciętne ujęcia.

Do sesji portretowej należy się przygotować. Oto kilka istotnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

  1. Wyśpij się. Przyjście na sesję fotograficzną po dniu ciężkiej pracy czy po całonocnej imprezie nie jest dobrym pomysłem. Twoja twarz, oczy, skóra i ciało nie ukryją zmęczenia, które z pewnością uwieczni się na zdjęciach. Pamiętaj – na sesję zdjęciową przyjdź wypoczęty.
  2. Zadbaj o fryzurę – ułóż włosy. Może pomoże Ci w tym ktoś z rodziny lub przyjaciół. Możesz również umówić się na wizytę w salonie fryzjerskim bezpośrednio przez spotkaniem fotograficznym. Pięknie wyglądające włosy to wielki atut.
  3. Zatroszcz się o makijaż. Warto zaznaczyć, że makijaż na potrzeby sesji fotograficznej różni się od makijażu na co dzień. Ten pierwszy koncentruje się na podkreśleniu oczu, ust oraz na zmatowieniu cery. Kolor podkładu na twarzy nie powinien odbiegać od koloru ciała, w tym szyi modelki. Wiele kobiet potrafi umiejętnie przygotować swoją cerę i nałożyć niezbędne kosmetyki. Jeśli jednak Ty nie czujesz się w tej kwestii zbyt pewnie, to możesz skorzystać z porady i pomocy kosmetyczki.
  4. Zadbaj o nawilżenie ust. Na zdjęciach portretowych będą widoczne, a nawet najlepsza szminka nie uratuje ich wyglądu. Dobry balsam nawilżający okaże się niezbędny.
  5. Zatroszcz się o estetyczne dłonie i paznokcie. Wykonaj ich peeling, nałóż krem, tak aby nie były wysuszone. Trafionym pomysłem będzie zrobienie manicure.
  6. Pomyśl o depilacji. Jest to indywidualna kwestia każdej osoby i część z nas, zarówno kobiet jak i mężczyzn, nie stosuje jej w ogóle. Jeśli Ty jednak do nich nie należysz, usuń niepotrzebne włoski przed sesją, tak aby fotograf nie musiał ich dodatkowo retuszować.
  7. Zdejmij na czas trwania sesji portretowej szkła kontaktowe, jeśli ich używasz. 
  8. Wybierz strój. Przygotuj taki, który lubisz i dobrze się w nim czujesz. Postaraj się dopasować garderobę do koloru swoich oczu, włosów oraz miejsca, gdzie będzie wykonywana sesja. Wszystkie elementy powinny pozostać w harmonii. Jeśli brakuje Ci pomysłów, zajrzyj na strony internetowe i zainspiruj się stylizacjami innych.
  9. Zadbaj o dodatki. Do stroju dobierz biżuterię oraz inne elementy garderoby. Zachowaj jednak umiar – często mniej znaczy więcej.
  10. Opalenizna.  Jeśli korzystasz z solarium, to proponuję, aby taki zabieg wykonać nie mniej niż 5-7 dni przed sesją. W przeciwnym razie skóra może jeszcze nie przyjąć pożądanego brązowego koloru, tylko wejść w lekko czerwony.

Teraz już wiesz, jak przygotować się na profesjonalną sesję zdjęciową. Ten krótki poradnik, a przede wszystkim otwarta rozmowa z fotografem, pozwoli Ci zwiększyć samoocenę i czuć się swobodnie przed aparatem. W rezultacie będziesz podziwiać się na wykonanych pięknych fotografiach.

ZOBACZ TAKŻE

Cofnij Do góry
Zamknij Powiększenie

Tomasz

Witaj! W czym mogę pomóc?