ZigaForm version 5.5.1

Pytania Pary Młodej do fotografa ślubnego

Pytania Pary Młodej do fotografa ślubnego

Poniżej znajdziecie podstawowe pytania, które należy zadać fotografowi ślubnemu tuż przed nawiązaniem współpracy. Z pewnością okażą się one pomocne w czasie rozmowy i pozwolą rozwiać wątpliwości związane z dalszymi kontaktami. Pod pytaniami umieściłem moje odpowiedzi. Pokażą Wam, w jaki sposób pracuję i odbieram współpracę z parami młodymi. Mam nadzieję, że przykują Waszą uwagę i zachęcą do zajrzenia do mojego portfolio.

Czy warto spotkać się  przed sesją ślubną czy narzeczeńską?

Bezsprzecznie TAK! Wartość spotkania i osobistej rozmowy jest nie do przecenienia. Wydaje się, że w dobie Internetu łatwiej dogadać się na odległość. Nic jednak nie zastąpi swobodnego kontaktu twarzą w twarz. Na spotkaniu poznamy się bliżej, omówimy Wasze oczekiwania oraz ustalimy szczegóły. Będzie to świetny start naszej współpracy.

Gdzie możemy się spotkać?

Tak naprawdę wszędzie tam, gdzie możemy spokojnie porozmawiać. Miejscem spotkania może być kawiarnia czy restauracja. Możemy też umówić się u mnie lub u Was. Ostatnią opcję polecam szczególnie. Dobrze byłoby, gdyby dołączyli do nas także Wasi bliscy. Ważne, aby cała rodzina mnie choć trochę poznała. Dzięki temu podczas ślubnego reportażu wszyscy będą się naturalnie zachowywać. W rezultacie ujęcia będą bardziej prawdziwe i niewymuszone.

Czy na twojej stronie internetowej i w social mediach zdjęcia są wykonane przez ciebie?

Wszystkie zdjęcia, które umieszczam są wykonane przeze mnie. Pamiętajcie jednak, żeby uważnie przeglądać się fotografiom innych fachowców. Czasami  okazuje się, że wykonane zdjęcia znacząco odbiegają od tych widzianych w portfolio. Świadczy to prawdopodobnie o tym, że fotograf nie jest ich właścicielem. Zdarzają się takie wpadki – może to być kilka, a nawet więcej zdjęć.

Czy posiadasz uprawnienia do fotografowania w kościele?

Tak. Kurs liturgiczny odbyłem w Krakowie. Bez niego ksiądz prowadzący uroczystość mógłby odmówić mi pozwolenia na wykonywanie zdjęć. Jest to tym bardziej istotne, że nikt nie wyobraża sobie obecnie ślubnego albumu bez uwiecznionych momentów składania przysięgi małżeńskiej.

W jakich godzinach wykonujesz reportaż?

Czas pracy opisuję w pakietach, które znajdziecie w ofercie. Zajrzyjcie tutaj, aby poznać je bliżej moją ofertę ślubną. Ze względu na istotę tej kwestii bardzo ważne jest jej omówienie podczas pierwszego spotkania. Moje i Wasze oczekiwania muszą być zgodne.

Jak się ubierasz na reportaż ślubny?

Ślub i wesele to uroczyste wydarzenia. Ze względu na to strój zarówno gości, jak i osób zaangażowanych w przebieg uroczystości musi cechować elegancja. W związku z tym i ja wybieram ubrania schludne, wygodne, ale i zgodne z etykietą. Nie chcę wyróżniać się spośród innych, więc z pewnością nie zobaczycie mnie w sportowym outficie. Moim zdaniem to nie na miejscu.

Ile zaliczki musimy wpłacić?

Teraz coś co może Was zdziwić – nie pobieram zaliczki. Wykonywanie zdjęć to moja pasja i zamiłowanie. Na spotkaniu omawiamy szczegóły i przystępuję do pracy.

Kiedy mamy zapłacić?

Rozliczamy się podczas ustalonego spotkania już po ślubie i weselu. Wtedy też przekażę Wam wykonane zdjęcia i album ślubny.

Czy dojazd wliczony jest w cenę?

Na terenie mojej działalności – jak najbardziej tak. Jeśli Wasz ślub odbywa się jednak w odległym miejscu, to muszę doliczyć koszty dojazdu lub noclegu. Konkretne kwoty zależne są od pokonanych kilometrów.

W jaki sposób obrabiasz i retuszujesz zdjęcia?

Ważny jest dla mnie naturalny wygląd wszystkich znajdujących się na zdjęciu. Czasami pozwalam sobie na odrobinę fantazji. Nie martwcie się – wszystko w granicach dobrego smaku. Podczas pracy nad fotografią zwykle retuszuję widoczne mankamenty skóry. Pozostawiam jednak znamiona, które określają charakter danej osoby. Dodatkowo nieznaczenie wygładzam skórę.

Czy możemy otrzymać surowe zdjęcia (RAWy)?

Nie. Nie oddaję surowych zdjęć.

Czy możemy wybrać fotografie cyfrowe na pendrive oraz do albumu?

Fotografie ślubne dobieram samodzielnie. U podstaw naszej współpracy leży przede wszystkim zaufanie. Powierzcie mi w pełni wykonanie albumu i zdjęć. Staną się one dla Was miłą niespodzianką, a entuzjazm i wyzwolone emocje podczas ich pierwszego oglądania z pewnością zrekompensują te chwile oczekiwania na efekt końcowy. Jeżeli chcecie mieć wpływ na końcowy rezultat albumu i wybrać zdjęcia, po prostu poinformujcie mnie o tym.

Ile czasu będziemy oczekiwać na zdjęcia i album ślubny?

Od dawna mam wypracowany styl obróbki zdjęć. Staram się nie ulegać tymczasowym trendom, tworząc uniwersalne fotografie bliskie naturalnemu wyglądowi, które będą dobrze wyglądać za kilka, jak i kilkanaście lat. Czasami zgodnie z odczuciami i emocjami zmieniam lekko ich charakter. Ze starannością dopracowuję każde zdjęcie. W związku z tym zajmuje mi to sporo czasu. Zazwyczaj jest  okres od 3 do 4 tygodni.

Czy możemy dodatkowo zamówić album dla rodziców?

Tak. Jest to świetny pomysł i doskonały prezent, który z pewnością ucieszy najbliższych.

Ile dostaniemy zdjęć?

Liczba zdjęć jest wskazana w mojej ofercie ślubnej. Zajrzyjcie tutaj, aby poznać szczegóły oferty ślubnej.

Jakie miejsce sesji plenerowej wybrać?

Wyboru miejsca sesji plenerowej dokonujemy wspólnie przy omawianiu szczegółów współpracy. Z pewnością mogę wskazać Wam atrakcyjne zakątki, w których warto wykonać zdjęcia. Zwykle jednak to Wy sami macie takie przestrzenie, które wspaniale wpisują się w Waszą historię. Może to lokalizacje, do których często wracacie lub takie, które mają dla Was sentymentalne znaczenie. Pomyślnie o nich we dwoje.

Jak długo trwa sesja plenerowa?

Fotograficzna sesja plenerowa trwa zazwyczaj 1,5 do 3 godzin. W czas ten nie wliczamy dojazdu. Być może wydaje się, że to zbyt długo. Potrzebujemy jednak trochę czasu, aby porozmawiać, pospacerować, znaleźć ciekawe zakątki, a w trakcie oczywiście zrobić wiele pięknych fotografii.

Czy udostępniasz galerię online?

Tak. Dla Was, dla rodziny, czy gości weselnych przygotowuje galerię internetową. Istnieje możliwość zabezpieczenia jej hasłem.

Jak długo galeria internetowa będzie dostępna?

Galeria udostępniona będzie bezterminowo.

Czy osobiście będziesz robił reportaż?

Tak. To ja w pełni odpowiadam i wykonuję reportaż ślubny.

Czy możesz zorganizować drugiego fotografa?

Tak, oczywiście. Wynajęcie drugiego fotografa daje możliwość wykonania reportażu z dwóch różnych perspektyw. Dzięki temu powstanie jeszcze więcej pięknych kadrów. Wiąże się to z dodatkową opłatą.

Czy nie będzie przeszkadzał ci filmowiec?

Wybór osób, które wykonają reportaż ślubny i weselny zależy tylko od Was. Druga osoba filmująca wydaje się być pewnym wyzwaniem. Pamiętajcie, że będę wtedy miał trochę utrudnione zadanie. Dlaczego? Nie chcąc utrudnić pracy filmowcowi, nie będę mógł poruszać się w pełni swobodnie. Jeśli jednak zdecydujecie się na zatrudnienie osoby do stworzenia filmu, to z pewnością wspólnie dojdziemy do porozumienia i wykonamy naszą pracę najlepiej jak potrafimy.

Gdzie wykonujesz reportaże ślubne?

Działam głownie na terenie województwa podkarpackiego i małopolskiego. Nie widzę jednak problemu w dojeździe do miejsc bardziej odległych. Wszystko możemy wspólnie omówić i ustalić.

Czy dajesz Parze Młodej wskazówki jak ma pozować?

Jak już podkreślałem, zależy mi przede wszystkim na przyjaznej i swobodnej atmosferze oraz wykonaniu naturalnych zdjęć, więc zdecydowanie wolę chwytać spontaniczne ujęcia. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, to podpowiem i udzielę kilku wskazówek.

Jak możemy cię przetestować?

To bardzo proste! Możemy umówić się na sesję narzeczeńską, zaręczynową lub portretową. Dzięki temu poznacie mnie bliżej oraz sprawdzicie moje umiejętności. Po efektach końcowych wspólnie podejmiecie decyzję o naszej dalszej współpracy.

ZOBACZ TAKŻE

Cofnij Do góry
Zamknij Powiększenie

Tomasz

Witaj! W czym mogę pomóc?